جشنواره شعر و موسیقی سنتی ایل بزرگ شاهسون

روز 21 بهمن 97 از ساعت 2 تا 6 بعد از ظهر جشنواره شعر و موسیقی سنتی ایل بزرگ شاهسون در محل شهرک صادقیه تهران با حضور جمعی  برگزار گردید.

       جمعیت نسبتا زیادی جمع شده بود گفته­ شد که از جاهای مختلف آمده­ اند از شهر تهران بزرگ، قم، ساوه، شهریار، ورامین، شهر ری، کرج و اطراف آن  و… از مارکده من و همسرم بودیم. جمعی بودیم هم­ تبار، گردهم آمده بودیم تا شکوه شعر و موسیقی و هنر رقص سنتی خود را به نمایش بگذاریم و لذت ببریم و ساعاتی شاد و خوش باشیم. به گفته ­ی استاد شهریار« بیز خوْشودوق خیرات اوْلسون، توْی ‫اوْلسون» جای تک­ تک همشهریان شادزی و شادی­ خواه مارکده ­ای ­ام خالی، کاش می ­بودید، می­ دیدید، می ­شنیدید، با شادی ­ها همراه می ­شدید، دست می ­زدید، می­ رقصیدید و لذت می ­بردید.

      برنامه­ های شعر و موسیقی متنوعی اجرا شد. چندین نفر آشیق­ های هنرمند محبوب شاهسون­ ها با چگورهای ­شان روی صحنه رفتند و برای مردم شعر عرفانی و اجتماعی خواندند و چگور نواختند از جمله: آشیق گونش، آشیق صحرایی، آشیق زرگر، آشیق قلندر و… نوازندگان مختلف هم به جشنواره دعوت شده بودند که هریک با ساز خود روی صحنه آمدند برای جمع آهنگ شاد نواختند و خوانندگان محبوب مردمی از جمله امید ترکمن، نادر رنجبر، سجاد توکلیان و…  همراه نوازنده­ ها ترانه­ های شادی ­بخش شاهسونی به زبان ترکی خواندند. چند نفر شاعر هم در جشنواره حضور داشتند که یک یک روی صحنه رفتند و برای جمعیت حاضر سروده­ های خود را خواندند از جمله: سرکار خانم مریم یواشه، چوبان ­اوغلو، فردوسی و… دو دختر خانم 10-12 ساله، خانم طناز غفاری و خانم یاسمن فردوسی با لباس محلی شاهسونی هم برای حاضران اشعار ترکی خواندند. مجری برنامه خانم فرحناز غفاری از شاهسونان دشت مغان بود که با لباس محلی شاهسونی و با صدای زیبایش روی سن شعر و جمله ­های قصار را به زبان ترکی دکلمه می ­کرد. خوشبختانه بر حسب اتفاق با پدر و شوهرِ خانم فرحناز در کنار هم نشسته بودیم هر دو از شور و شوق و علاقه این خانم نسبت به شعر، موسیقی و هنرهای ایل شاهسون برایم گفتند.   

       اما شورانگیز ترین لحظات جشنواره که همه را به وجد آورد و در چهار نوبت با فاصله اتفاق افتاد و آن هنگامی بود که گروه السون به سرپرستی داود ترکمن اجرای موسیقی داشت و ترانه­ های ترکی شاهسونی شاد خوانده شد همزمان هم هنرمندان رقصنده گروه، هالای رقصیدند در یکی از این نوبت ­های اجرای گروه السون تعدادی از مردان حدود 50 ساله و بالاتر از جمله چند نفر از آشیق ­های سرشناس دست در دست یکدیگر هالای رقصیدند که با شکوه ­ترین، شورانگیزترین و زیباترین لحظات جشنواره بود.         چقدر این بزرگ مردان، زیبا، اصیل و با وقار هالای می ­رقصیدند. من با دیدن رقص زیبا و اصیل هالای این مردان بزرگ ­سال، اشگ در چشمانم حلقه زد و با خود زمزمه کردم؛ چرا باید همشهری ­های شادزی و شادی­ خواه من از دیدن این هنر رقص زیبا دور باشند؟

       وقتی گروه السون برنامه اجرا می­ کرد تعداد زیادی از مردان جوان به فضای باز کنار صحنه برای رقص می ­آمدند و جلو شلوغ می ­شد تعدادی هم در راهرو بین صندلی ­ها به رقص می ­پرداختند پس از اتمام موسیقی دوباره سرجای خود بر می­ گشتند.

      برنامه پایانی جشنواره بازهم اجرای گروه السون همراه با رقص دسته­ جمعی بود اغلب مردان در جلو سن و فضای باز کنار سن در حال رقص هالای بودند در این میان آشیق محمد صحرایی در میان رقصندگان شوری بپا کرد و تحسین همه را بر انگیخت.

       جادارد از همه دست­اندرکاران برگزاری جشنواره شعر و موسیقی سنتی ایل بزرگ شاهسون بویژه جناب آقای حمید مرادی تشکر و قدردانی نمایم که یک بعد از ظهر سرشار از شادی برای جمعی مردم هم­ تبار فراهم کردند تا بتوانند اندکی خستگی شعارهای رسمی و تکراری را از روان خود بزدایند، اندکی از فضای گریه و روضه و نوحه دائمی دور باشند و روان­ شان اندکی از گزند تلقین ­ها و دروغ­ های شبانه روزی رسانه سراسری دور بماند.

                                                 محمدعلی شاهسون مارکده