گزارش نامه 229 اول خرداد 1400

    قشقایی ­های قابوق

    بیش از 20 سال قبل هنگامی که قسمت غربی زمین­ های مزرعه­ ی سکو­ی قابوق را برای احداث باغ شخم و شیار می­ کردند تعدادی گور یافت می ­شود. و نیز شنیده بودم که روی سکو یک قلعه هم بوده که با گذشت زمان ویران شده و امروز دیکر آثاری از آن بر جای نمانده است. از همان زمان در این فکر بودم که بدانم چه گروهی در این محل ساکن بوده ­اند.

     بزرگان روستای هوره می­گویند: وقتی چند خانوار از طایفه ­ ی ساروخلج­ های ایل قشقایی که قبلا در اینجیللی دَرَسی و مزرعه ­ی سِزاغ ساکن بودند تصمیم گرفتند با هم در یک محل مناسب ساکن شوند محل فعلی روستای هوره را انتخاب می­ کنند وقتی ساکن می­ شوند به دلیل نا هموار بودن محل زمین­ های کشاورزی و نیز سنگی بودن محل جوی ­آب نیروی کار فراوانی لازم بوده است ناگزیر می­ گردند از طایفه­ های دیگر قشقایی که در اطراف ساکن هستند دعوت کنند که به آنها به پیوندند.

      خانوار بزرگی از قشقایی ­ها در مزرعه ­ی قابوق ساکن بوده که خانِ خانوار ولی­ خان نام بوده و 7 پسر داشته است. ولی­ خان به دعوت بزرگ قشقایی ­هایی که در هوره ساکن شده­ اند با خدم و حشم به هوره نقل و مکان می ­کند و در کنار هوره ­ای ­ها در قلعه هوره ساکن می ­شود کم­ کم می ­بیند در قلعه جای کافی نیست تصمیم می­ گیرد که در بالا دست قلعه، قلعه­ ای برای خانوار خود بسازد هوره ­ای ­ها مخالف ساخت قلعه در این محل بوده ­اند. کدخدای هوره چند نفر را برای جلوگیری از ساخت قلعه می­ فرستد یکی از پسران ولی­ خان که حسین نام داشته و از قضا فرد تنومند بوده در مقابل ماموران کدخدا می ­ایستد و مقابله می کند و ساخت قلعه ادامه می ­یابد. چند روز بعد دوباره کدخدا چند نفر دیگر را برای جلوگیری از ساخت قلعه می ­فرستد که مجددا حسین پسر ولی ­خان آنها را عقب می­ راند و ماموران بر می­ گردند و گزارش می ­دهند که حسین یک تنه با همه­ ی آنها مقابله نموده است. کدخدا می ­پرسد چطور شما چند نفر زورتان به یک نفر نرسید؟ که ماموران می ­گویند: آخی حسین جانلو­دو.

در زبان ترکی به فرد تنومند و قوی ­هیکل و دلاور جانلو می­ گویند. به هر صورت قشقایی­ های قابوق در محلی که می­ خواستند قلعه ساختند و طایفه ­ی بزرگی را بنیان نهادند که به نام همان حسین تنومند و با لفظ ترکی محلی حسین­جانلو و امروز به تخفیف حسین­جانی­ نامیده می ­شوند.

محمدعلی شاهسون مارکده